Styl klasyczny odpowiada wielu osobom, ponieważ jest ponadczasowy, niezobowiązujący i stanowi doskonałe tło dla codziennego życia. To dlatego chętnie wybieramy go zarówno do salonu, jak i jadalni, oczekując że będzie się prezentował doskonale przez długie lata.
Klasyczny stół z krzesłami – czyli jaki?
Zakup klasycznych mebli w zasadzie gwarantuje nam, że wnętrze szybko się nie znudzi oraz designersko nie zestarzeje. Tradycyjny stół z krzesłami, dziś zakupiony do jadalni, będzie tak samo aktualnie wyglądał za dwa, pięć czy piętnaście lat, co stanowi niewątpliwą zaletę wszystkich wnętrz klasycznych. Żeby tak się stało, zarówno stół, jak i krzesła muszą mieć charakter ponadczasowy. Jego kwintesencją jest prostota i odniesienie do uniwersalnych wzorców. Krzesło zaopatrzone w cztery nogi, średniej wysokości prostokątne oparcie i siedzisko tapicerowane gładką tkaniną mogło zostać wyprodukowane 20 lat temu albo zaledwie wczoraj. Podobnie stół – prostokątny, kwadratowy, owalny czy okrągły, rozkładany lub nie – pozbawiony designerskich wstawek, gięć i rzeźbień, zawsze będzie bezpretensjonalny i ładny.
Materiały stosowane do produkcji mebli klasycznych
Do tradycyjnej jadalni nie pasują chromowane elementy i szklane blaty. Nie na miejscu będzie również tworzywo sztuczne czy surowa sklejka. Zawsze jednak dopasujemy do tradycyjnego wnętrza stół z krzesłami o barwie drewna z widocznym rysunkiem słojów. Dzisiejsze materiały meblarskie są tak trwałe i dobre jakościowo, że zarówno stół, jak i krzesła wcale nie muszą zostać wykonane z litego drewna, żeby prezentowały się okazale, były trwałe i funkcjonalne. Najczęściej klasyczne stoły do jadalni wykonuje się na ramie drewnianej z blatem z płyty meblowej MDF w okleinie naturalnej, fornirowane czy laminowane. Do tego krzesła również na drewnianym stelażu uzupełnianym płytą meblową, z siedziskiem i oparciem tapicerowanym. Naturalne tkaniny obiciowe zastępuje się zwykle poliestrem lub podobnymi materiałami sztucznymi, co ma tę zaletę, że tego rodzaju tkaniny nie przyjmują plam, dlatego bardzo łatwo utrzymać je w czystości – najczęściej za pomocą ściereczki nasączonej czystą wodą.
Najnowsze komentarze